تبلیغات
بهترین ها - هنر پیش از تاریخ- دوره آهن
 

هنر پیش از تاریخ- دوره آهن

نوشته شده توسط :نغمه
یکشنبه 25 مرداد 1388-09:40 ق.ظ

عصر آهن (تمدن لرستان) 
 
سدهٔ دوازدهم ق.م آغاز دوران آهن در ایران است. استعمال روزافزون آهن در طى هزارهٔ اول پیش از میلاد، مبانى اجتماعى و اقتصادى را فرو ریخت. در لرستان نزدیک مرکز شوش و متأثر از فرهنگ و هنر عیلام تمدنى پا گرفت که پیشرفتى بى‌نظیر را در برداشت. با شناسایى یکى از معابد لرستان این فرض پیش مى‌آید که آنها جامعه‌اى قومى بودند که در یک مرکز مذهبى گرد مى‌آمدند. هزاران شى‌ء آهنى و مفرغى که بیشتر از درون گورها به دست آمده‌اند - و تاریخ ساخت آنها متعلق به سده‌هاى دوازدهم تا هشتم ق.م است - هنر ایرانى را با قدرت تمام بازگو مى‌کنند.  

بخش عمدهٔ این مصنوعات فلزى را انواع سلاح (چون شمشیر، خنجر، تبرزین) و ابزارها، اشیاء آیینى با تصاویر رمزگونه، جانوران مهیب و موجودات اساطیری، اشیاء مخصوص اسب (مانند لگام‌ها، آویزها، زنگوله‌ها، دهنه، مالبند و اجزاى ارابه‌ها و یراق‌ها) تشکیل مى‌دهند. اما اشیاء زینتى مانند سنجاق، آینه، گردنبند و النگو و همچنین قلاب‌هاى کمربند نیز در میان این لوازم دیده مى‌شوند. از سنجاق غیر از جنبهٔ تزئینى براى امور نذرى استفاده مى‌شده است. شمایل نگارى‌هاى اشیاء مفرغى لرستان در واقع مذهب و سنن این قوم را به شکلى نمادین منعکس مى‌کند. هنر لرستان نوعى انفجار هنرى و نوعى شکوفایى ناگهانى در تکنیک و فن و نیز ابزار بیان بود که سیر تکاملى را دنبال نمى‌کرد. در میان اشیائى که از گورهاى لرستان به‌دست آمده، کتیبه‌هایى با خط میخى و اسامى شاهان بابلى و عیلامى وجود دارد که از نظر تاریخى به آخرین سده‌هاى هزارهٔ دوم ق.م مى‌رسد.  
 
به‌طورکلى هنر لرستان حاوى مفاهیم رمزى و مذهبى است که با شیوه‌اى بدوى و با هدف استفادهٔ کاربردى و اعتقادى به‌وجود آمده است
.  

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox