تبلیغات
بهترین ها - توانایی شگرف زنبورها در مقابله با انواع بیماریها
 

توانایی شگرف زنبورها در مقابله با انواع بیماریها

نوشته شده توسط :نغمه
دوشنبه 6 مهر 1388-03:31 ق.ظ

گروهی از محققان اعلام کردند که جانداران اجتماعی مانند زنبورهای عسل که به صورت گروهی زندگی می کنند توانایی بالایی در مقابله با دامنه گسترده ای از بیماریها و عفونت ها از خود نشان می دهند.
محققان دانشگاه کوئین مری و لسیستر با مطالعه بر روی دسته های زنبور دریافتند که این جانداران هنگامی که در گروه قرار دارند از میزان فراگیری بالاتر برخوردار بوده و قادر خواهند بود با قدرت بالایی به مقابله با انواع بیماری ها بپردازند.
این محققان به مطالعه عملکرد آموزش و واکنشهای تدافعی این جانداران در میان 12 دسته پرداخته و توانایی 180 زنبور را برای تشخیص تفاوت دو نوع گل مشخص از یکدیگر را ارزیابی کردند و در عین حال ارتباط میزان یادگیری این جانداران را با توانایی دفاعی آنها مورد بررسی قرار دادند.
نتیجه مطالعات ارتباط مثبتی را میان دسته هایی که دارای عملکرد یادگیری بالا بوده اند با میزان پاسخگویی ایمنی آنها نشان داد. به این معنی که زنبورهایی که دارای قابلیت بالای یادگیری هستند علاوه بر اینکه وظایف خود را برای جمع آوری شهد گلها به خوبی انجام می دهند با سرایت عفونت ها نیز به خوبی مقابله کرده و به طور کلی این گروه ها توانایی گسترش گروه خود را تحت شرایط سخت، خواهند داشت.
به گفته محققان این گونه به نظر می آید که خصلت مقاومت در برابر بیماریها، صفتی مهم و حیاتی در میان گونه های اجتماعی مانند زنبورهای عسل که اغلب به میزان زیادی با منابع آلودگی در ارتباط هستند، بوده و در میان شیوه های مقاومت دسته های مختلف این جانداران تفاوتهایی وجود دارد اما این تفاوت بر عملکرد یادگیری این دسته ها تاثیر نخواهد گذاشت.
محققان بر این باورند که زنبورها موجوداتی پیچیده تر از آنچه به نظر می آیند بوده و قادرند در طول عمر کوتاه خود موارد فراوانی را آموخته و در مقابل دامنه وسیعی از بیماری ها از خود دفاع کنند.

درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox